Jak bezpiecznie jeździć na rowerze w zimowej aurze: Jak się ubrać, co mieć przy sobie i inne rzeczy

Jest to pora roku, kiedy większość ludzi odstawia rowery do wiosny. Jednak przy odrobinie planowania zimowa jazda na rowerze może być przyjemna i bezpieczna. Oto kilka wskazówek, które pomogą Ci bezpiecznie jeździć po śniegu. Oprócz tych wskazówek ważne jest także, aby przed wyruszeniem w drogę upewnić się, że Twój rower jest w jak najlepszym stanie: Czy hamulce były ostatnio regulowane? Czy łańcuch jest napięty i nasmarowany? Czy na klockach hamulcowych nie ma pęknięć lub postrzępionych linek? Czy masz sprawny klakson, światła i odblaski na kasku? Jeśli nie, zadbaj o to wcześniej niż później. I wreszcie, czy wiesz, jak zmienić przebitą oponę, jeśli tej zimy zdarzy Ci się taka sytuacja?

Ubierz się tak, aby było ciepło

Większość ludzi myśli o zimie jako o sezonie, w którym należy się ciepło ubrać, i nie bez powodu. Niskie temperatury są jedną z największych przeszkód w zimowej jeździe na rowerze. Jeśli przebywasz na zewnątrz dłużej niż kilka minut w niskich temperaturach, musisz ubierać się warstwowo, aby pomóc sobie w regulacji temperatury ciała.

  • Ułożenie warstw pozwoli Ci dodawać lub zdejmować odzież, gdy zaczniesz się rozgrzewać lub ochładzać, w zależności od temperatury i intensywności ćwiczeń.

  • Ciało traci ciepło przez skórę, więc im więcej skóry można zakryć, tym lepiej.

Chroń dłonie, stopy i głowę, ponieważ są one szczególnie narażone na działanie czynników atmosferycznych. Noś rękawiczki dostosowane do rodzaju jazdy na rowerze. Na ogół grubsze rękawiczki będą cieplejsze niż cienkie. Zaplanuj noszenie czapki, aby chronić uszy i głowę przed zimnem. Grube czapki zimowe to doskonały wybór. Uszy są szczególnie narażone na odmrożenia, dlatego należy je zakrywać. Jeśli chcesz korzystać ze słuchawek podczas jazdy na rowerze w zimnie, upewnij się, że są one przeznaczone do użytku w bardzo niskich temperaturach.

Sprawdź warunki drogowe przed wyjazdem

Zanim wybierzesz się na przejażdżkę, sprawdź warunki drogowe. Po pierwsze, sprawdź prognozę pogody, aby dowiedzieć się, czy istnieje możliwość wystąpienia opadów: Jeśli tak, być może będziesz musiał przemyśleć swoje plany. Następnie upewnij się, że warunki drogowe są bezpieczne dla rowerzystów. Jeśli spadło dużo śniegu i lodu, droga może być słabo utrzymana lub wręcz nieprzejezdna. Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości co do jazdy, najlepiej zrezygnuj z wycieczki, ponieważ możesz narazić siebie i innych na niebezpieczeństwo. Jeśli jednak zdecydujesz się wyruszyć w drogę, zachowaj szczególną ostrożność podczas jazdy po oblodzonych drogach. Nawet jeśli droga nie wygląda na śliską, lód może być trudny do zauważenia i łatwo może dojść do poślizgu. Zachowaj czujność podczas jazdy rowerem i nie podejmuj niepotrzebnego ryzyka.